2018 SCHEDULE

(2019 schedule to be posted August 2018)

ENTREPRENEURIAL INFRASTRUCTURE

  • 1pm           Welcome - Marc Nager, Scott McGuire
  • 1:15pm      Alterra Mountain Company’s Focus on Strengthening Mountain Communities                     - Rusty Gregory
  • 2pm           Panel
  • 2:30pm      Breakout Sessions
    • Housing, Broadband, Public Funding - Nate Greenburg
    • Coworking - Amy Kemp, Brian Watson
    • Accelerators, Incubators, Capital - Jamie Finney, Marc Nager
    • Workforce Development, Coding Bootcamps - Aryn Schlichting, Aaron Landau
    • Storytelling, Messaging, PR - Amanda Goad
    • Opportunity Funds: The Largest Community Investment Program in a Generation  - Steve Glickman
  • 4:15pm      Recap Working Session
  • 4:45pm      Opportunity Funds: Catalyzing Community Investment                                                            through Innovative Federal Economic Policy - Steve Glickman
  • 5:15pm      Luis Benitez of  Colorado Outdoor Recreation Industry Office
  • 6pm           Happy Hour at The Peaks

day 1


CULTURE AND INDUSTRY

  • 12pm          Lunch
  • 12:45pm     Intern to COO - Beth Howard of Vail Resorts
  • 1:30pm       Panel
  • 2pm            Breakout Sessions
    • Arts, Social Impact Ventures, Grassroots Events - Chuck Sullivan, Alec Jacobson
    • Diversity and Inclusion - Kody Gerkin, Ximena Rebolledo
    • Adjacent Industries: Agriculture, Manufacturing, Advanced Technology - Roger Lee, Buckel Family Wine
    • Outdoor Products - Scott Allan
    • Travel, Hospitality, Tourism - John Urdi, Todd Walton
    • Energy, Public Lands, Environment- John Wentworth
  • 4:15pm      Recap Working Session
  • 4:45pm      Greg Williams and Kurt Gensheimer of the Lost Sierra
  • 5:30pm      Happy Hour at High Pie

    day 2


    REGIONAL TEAM WORKSHOPS

    • 7:30am     Breakfast at Oaks
    • 9:00am     The Only Easy Day was Yesterday: Lessons from a Navy Seal - Ryan Evans
    • 9:30am     Regional Breakouts Goals and Objectives - Telluride Venture Accelerator and The Mountain Lab
    • 10am        Regional Breakout Sessions
      • Colorado Rockies - Jamie Finney
      • Northern Rockies (MT, WY, BC Canada) - Candace Carr
      • Intermountain West (ID, UT) - Kathryn Guylay
      • Eastern Sierras (CA) - Scott McGuire
      • Pacific Northwest (OR, WA, Whistler) - Gary Bracelin
      • East Coast - Evan Chismark
    • 11am       Recap and Closing Keynote - Scott McGuire
    • 12pm       Go skiing!

    day 3